A szabadgyökök fogalma szorosan kapcsolódik az antioxidánsokhoz. Bár az előbbieknek is van némi egészségvédő szerepe – az immunrendszer felhasználja bizonyos kórokozók megsemmisítésére -, az utóbbiakat tartjuk “szövetségeseinknek”. A két csoport közti egyensúly megbomlása abban az esetben kedvez egészségünknek, ha az antioxidánsok irányába mutat a mérleg nyelve. Ellenkező esetben a szervezetünkre nézve káros folyamatok indulnak be.
A szabadgyökök fogalma az emberekben félelmet és bizonytalanságérzetet vált ki, ugyanis kevesen tudják, mit is jelent valójában, és hogyan lehet védekezni ellenük. Sokan csak annyit tudnak róluk, hogy ártalmasak a szervezetre, és akár daganatos megbetegedéseket is okozhatnak.
Éppen ezért jó, ha minél több felvilágosító cikk jelenik meg, amelyek elősegítik azt, hogy az emberek előtt kitisztuljon a szabadgyökök fogalma, és megismerjék az antioxidánsok szerepét, valamint az egészségünkre gyakorolt védő szerepét is.
Miután világossá válik az antioxidánsok és a szabadgyökök fogalma, az embereknek lehetőségük adódik átszervezni az életüket oly módon, hogy ne az ismeretlentől való félelem, hanem tudatos, az egészségük érdekében meghozott döntések irányítsák életüket. Növeljék az antioxidáns bevitelt és kerüljék az olyan külső és belső tényezőket, amelyek a szabadgyökök malmára hajtja a vizet. Az antioxidáns tartalmú élelmiszereknek, a zöldségeknek és gyümölcsöknek étrendjükbe való beillesztése és a káros szenvedélyek – dohányzás, alkohol, gyógyszerfüggőség – elhagyása jelentős mértékben hozzásegíti őket egészségük megőrzéséhez.